+420 Nerenin Kodu

+420 nerenin alan kodu, 420 nereye, hangi ülkeye ait telefon kodudur? İşte cevabı:
+420 Çek Cum. alan kodu olup, Çek Cum. ülke telefon kodu: 420

+420 Telefon Kodu Hangi Ülkeye Ait?
+420 Çek cumhuriyetine yapılacak aramalarda iletişim adreslerinde yazan telefondan önce girilmesi gereken ülke kodudur. Tabi bu kodu ülke dışında iseniz girmeniz gereklidir. Örneğin prag içinde iseniz ve Çek Cumhuriyeti ülkesine ait bir numarayı tuşluyorsanız girmeniz gereken hane sayısı 9 dur.
Ülkenin geçmişi 5. yüzyıla kadar dayanır. Ülke bağımsızlığını kazanana kadar Roma Cermen İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Hambgurların himayesinde var olmuştur. Birinci dünya savaşı ile birlikte yıkılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu içinden bağımsızlığını ilan eden Çek ve Slovak ulusları Çekoslovakya adı altında birleşmişlerdir. İkinci dünya savaşından sonra Slovakya etkisi altında kalan Çekoslovakya Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin yıkılması ile birlikte Çekoslovakya Parlamentosu’nun aldığı kararla ülke, 1 Ocak 1993’te Çek ve Slovak cumhuriyetleri olarak ikiye ayrılmıştır.
Çek Cumhuriyeti’nin denize kıyısı olmadığından yaz ve kış ayları sıcaklık farkları oldukça yüksektir. Kış aylarının sert geçmesinden dolayı yağışlar karşı şeklinde görülürken yaz ayları serin geçer. Yılın en soğuk ayları aralık, ocak, şubat iken nisan aylarında yükselen sıcaklıklar ile haziran, temmuz ve ağustos aylarında ülke en sıcak günlerini yaşar.
Avrupa’nın en düşük işsizlik oranına sahip Çek Cumhuriyetinde işsizlik oranı %4,1’dir. Avrupa’nın en büyük 5. otomobil üreticisi olan ülkede ekonominin temeli sanayiye dayalıdır. Avrupa ülkeleri içinde kişi başı gelir seviyesi en yüksek ülkelerden biridir. Ülkenin tarım ürünleri ithal edilirken yoğun olarak hayvancılığa yönelim vardır. Hayvancılıkta da kümes hayvancılığı başta olmak üzere büyükbaş hayvancılıkta sık yapılan bir hayvancılık türüdür. Çek cumhuriyeti genel olarak suç oranı düşük bir ülkedir. Özellikle alkollü olarak işlenen suçlara karşı cezaları caydırıcıdır.