Çek Cumhuriyeti Alan Kodu

Çek Cum. alan kodu, Çek Cum. telefon kodu kaçtır?
Çek Cum. +420 nerenin kodu sorusunun cevabı olan ülkedir. 420 telefon kodu Çek Cum. ülkesine aittir.

Çek Cumhuriyeti Telefon Kodu
Çek Cumhuriyeti telefon kodu +420′ dir. Çek Cumhuriyeti sokaklarında çok sayıda ankesörlü telefon bulabilirsiniz. Bu telefonlardan jetonları olanları değil telefon kartı ile olanları kullanmayı tercih edin. Jetonlu olan telefonlar genellikle bozuk olduğundan çok tercih edilmez.
Bir Avrupa ülkesi olarak kabul edilen Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya isminde iki bölgeden oluşur. Aynı zamanda Silezye bölgesinde bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti’nin en büyük şehri aynı zamanda başkenti olan Prag’dır. Ülkenin toplamda 14 adet şehri bulunmaktadır. Ülkede yaşayan nüfusun %60’ının inancı yoktur. Avrupa ülkeleri içinde en büyük ateist nüfusa sahip ikinci ülkedir. Bu sebepten ülkedeki kilise ve manastır gibi dini mekanlar konser ve sergi benzeri etkinlikler için kullanılmaktadır.
Ülkenin bilinen en popüler ürünleri granattaşı, cam işlemleri ve kristallerdir. Bunun yanında bira ülkenin en büyük sembollerindendir. Avrupa’da biraz tüketimi bakımında en büyük ülke Çek Cumhuriyetidir. Çek halkı sanata olan düşkünlüğü ile bilinir. Müzik konusunda Bohemya bölgesi insanları çok ilgili ve meraklıdır. Ülkede 6-15 yaş arası zorunlu ve ücretsizdir. Bu da ülke okuma yazma oranını %99’a çıkartmıştır.
Çek Cumhuriyeti batıdan doğuya doğru ayrılan Bohemya ve Marovya oluşurken daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Ülkede bulunan 14 ilin her birinin kendine ait meclisi vardır. Başkent Prag’ın yanı sıra öenmli şehirleri Pilsen, Ostrava, Liberec, Brno ve Olomuts’dur.
Orta Avrupa’da bulunan Çek Cumhuriyeti kuzeyinde Polonya, doğusunda Slovakya, kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya bulunmaktadır.
Resmi dil çekçe olan ülkenin %94.2’sini çekler oluştururken kendi dillerini konuşan %0,4 oranında Alman ve %1,9 oranında ise Slovak bulunmaktadır. Çek Cumhuriyeti dünya üzerinde en az dindar insana sahip ülkelerden biridir. %60’ını atesit olduğu ülkede az sayıda Katolik ve Protestan bulunmaktadır.